čtvrtek 20. dubna 2017

Kde a jak to žijeme

Dvě videa, volně dostupná na YouTube, která nepotřebují úvod, hovoří sama za sebe - doporučuji poctivě shlédnout, jsou vážně alarmující a to nejsem ekologický aktivista, jen člověk používající selský rozum. Ačkoliv tomu mnozí nevěří, tak opravdu rozhodnutí každého z nás JE důležité a má svou váhu, žít stylem "po mě potopa" prostě není udržitelné. Leckdy stačí udělat v životě pár malých změn, ty další pak přijdou samy, protože začneme život, i vše co se sebou přináší, vnímat jinak.

- HOME: Když Yann Arthus-Bertrand, mezinárodně uznávaný fotograf a autor knihy The Earth From Above, potkal producenta Luca Bessona, dohodli se ti dva na vytvoření dokumentárního projektu o planetě Zemi. Cesta po 50 zemích světa je ódou na krásy a jemnou harmonii naší planety. S optimistickým přístupem a aktuálními tématy se snímek zaměřuje na vzrůstající povědomí veřejnosti o současných sociálních problémech a problémech životního prostředí. Exkluzivně „ze shora“ se vydáme na cestu kolem světa do těch nejúžasnějších, ale také nejponičenějších krajin – nádherná, dech-beroucí a silné emoce vyvolávající cesta z hlubin australského korálového pobřeží na vrchol hor Kilimandžáro, z amazonských pralesů do pouště Gobi, z bavlníkových plantáží v Texasu do průmyslové Šanghaje a ještě dál. Home nám skýtá konkrétní pohled na problémy, kterým musí naše planeta čelit: globální oteplování, kácení deštných pralesů, ztráta biodiverzity a ubývání přírodních zdrojů, ale na druhou stranu i pozitivní vývoj, jako je vzrůstající demokracie, růst našich příjmů a životního standardu, rozvoj vzdělání. (převzato z CSFD)


- Oceán plastů: Odpadky jsou pro současnou civilizaci stále větším problémem. Nejprve zaplavily pevninu a pak se s chutí pustily i do světových oceánů. V nich se s oblibou shlukují do obrovských plovoucích skládek, které hravě přerůstají rozměry největších evropských států. Miliardy lahví, bot a textilií se vaří v nestravitelné polévce, která ohrožuje potravinový řetězec v moři a v konečném důsledku může nepříjemně zasáhnout i život každého z nás. A zatímco si vědci po celém světě lámou hlavu, jak se této obrovské špíny zbavit, tisíce živočichů umírají kvůli drastickým následkům otravy plastem.(oficiální text distributora)


“Only if we understand, can we care. Only if we care, we will help. Only if we help, we shall be saved." 
"Pouze pokud porozumíme, můžeme se starat. Pouze pokud se staráme, můžeme pomoci. Pouze pokud pomáháme, budeme zachráněni."

Martina

Žádné komentáře:

Okomentovat